Summer Folks – Epica + Finntroll / Letnia Scena Progresji, Warszawa / 16.08.2024

Epica odwiedzi Polskę w ramach nowego cyklu koncertowego o nazwie Summer Folks. Holendrzy będą headlinerami nowej serii wydarzeń, skupionej na folkowej i symfonicznej stronie metalu. Pierwsza edycja cyklu odbędzie się 16 sierpnia na Letniej Scenie Progresji w Warszawie. Epica to ekstraklasa metalu symfonicznego – jeden z największych zespołów w nurcie. Niepodrabialnie łączą różne odcienie metalowego rzemiosła z symfoniczną pompą i filmową atmosferą, co objawia się m.in. na koncertach. No i najważniejsze: grupa w pocie czoła pracuje nad nowym albumem!

Na jednej scenie z Simone Simons i spółką wystąpi fińska grupa Finntroll. To będzie ich pierwszy występ w Polsce od blisko dwóch lat – z doświadczenia wiemy, że zawsze przykuwają duże zainteresowanie. Zabawowy, mroczny i dostojny (wszystko w jednym) folk metal Finntroll w połączeniu z barwnym show na scenie działa jak z nut. Grupa nadal promuje krążek „Vredesvävd” z 2020 roku. Kilka słów o obu zespołach poniżej:

  • EPICA (Holandia) – powstała ponad dwie dekady temu Epica to jeden z najciężej pracujących zespołów – nie tylko w kategorii przecierania nowych szlaków, ale także dopieszczania rozpoznawalnego stylu. Na przestrzeni lat działalności i świetnie przyjętych materiałów Holendrzy dotarli do punktu, w którym nie da się pomylić ich z nikim innym – niezależnie, czy chodzi o metal symfoniczny, czy generalnie metal jako taki. Skąd ta skuteczność w działaniach? Odpowiedź jest prosta: chodzi o konsekwencję i rozwijanie rzemiosła. Epica gra, nomen omen, epicko do bólu. Dostarczają wręcz filmowy patos, generowany za sprawą licznych orkiestracji, chórów oraz bombastycznych aranżacji, a przede wszystkim emocji sączących się z utworów. Do tego dochodzi także dynamiczny powermetalowy sznyt, okazjonalne puszczanie oka w stronę ekstremy, a nawet progresywne zapędy w kontekście wszechstronności stylistycznej. Nie zapominajmy też o Simone Simons, której potężny głos od początku nadaje muzyce jeszcze większej gracji.

  • FINNTROLL (Finlandia) – teoretycznie stylistyczne zmagania Finntroll można zamknąć w haśle folk metal, ale Finowie zdecydowanie nie prezentują tej samej sztuczki do znudzenia. Jednym z głównych plusów składu z Helsinek jest poczucie dobrej zabawy i idące za nim otwarte myślenie o muzyce. Właśnie dlatego w tym zestawie otrzymujemy przede wszystkim nośny, skoczny folk metal, ale gdy śmieszek ustaje, zespół atakuje siarką black metalu, korzysta z wzniosłych symfonicznych inklinacji, a nawet odrobiny uwielbianego na północy Europy rock’n’rolla.

Koncert jest organizowany przez Knock Out Productions a bilety w cenie 219 złotych można zakupić w następujących punktach:

Views: 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.