ProgRockFest /16-17.03.2018 / Legionowo

Już za chwileczkę, już za momencik, progresywna karuzela znów zacznie się kręcić. A to za sprawą Mikołaja Madejaka i jego wspaniałej inicjatywy zwanej ProgRockFest, która już po raz czwarty odbędzie się w Sali Widowiskowej Ratusza w Legionowie. MajMusic po raz pierwszy weźmie udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Podczas dwóch dni zobaczymy plejadę gwiazd z naszego rodzimego progesywnego podwórka wspartą przez legendę brytyjskiego neo progresu. Na scenie pojawią się:

Galahad – W ponad 30-letniej już historii istnienia zespół Galahad stał się w naszym kraju zespołem kultowym. Każda ich wizyta jest niezwykle wyczekiwana przez zagorzałych fanów. Oczekiwania na występ w Legionowie są o tyle większe, że ostatni raz pojawili się w Polsce trzy lata temu. Od tego czasu wydali dwie nowe płyty: bardzo nastrojową “Quiet Storms” z akustycznymi wersjami przebojów oraz kilkoma nowymi kompozycjami oraz drugą, 40-minutową suitę “Sea of Changes” w konwencji neoprogresywnego grania do którego piątka z Wielkiej Brytanii nas już przez lata przyzwyczaiła. Galahad wystąpi na zakończenie festiwalu w drugim jego dniu.

The Ryszard Kramarski Project – dla mnie najbardziej wyczekiwany występ podczas tegorocznego ProgRockFest. Ryszard Kramarski wraz ze swoim zespołem zabierze nas w podróż po świecie “Małego Księcia”. Ta klasyczna lektura w wersji muzycznej obok genialnej “Wojny Światów” Jeff’a Wayne’a jest dla mnie najważniejszą muzyczną adaptacją książki w historii muzyki. Piękne melodie charakteryzujące album “Music Inspired by the Little Prince” oraz hipnotyzujący głos Karoliny Leszko to główne powody dla których ten materiał na żywo może brzmieć jeszcze piękniej niż na srebrnym krążku.

Metus – ostatni koncert podczas wieczoru w krakowskim kinie Kijów to był niesamowity miks dźwięków spod znaku dark wave czy doom metal. A ponieważ wtedy był to jedynie krótki niespełna godzinny występ to oczekiwanie na kolejny mocno wzbudził nasze apetyty. Dlatego z ogromną przyjemnością w pełnej krasie zobaczę Marka “Metusa” Juzę i jego świtę w tym zapewne niezwykłym spektaklu jaki tworzą za pomocą swych instrumentów.

Lizard – Gdy “Jaszczury” z Bielska-Białej pojawiają się na scenie to zawsze jest “karmazynowe” święto. Bo często grane pod koniec występów zespołu “21 Century Shizoid Man” to niewątpliwa wisienka na torcie. Dodatkowo podczas festiwalu w Legionowie, będziemy mieli przyjemność wysłuchać nowych kompozycji z nadchodzącego albumu “Half-Live”, na który czekam z niecierpliwością.

Yesternight – Ich “The False Awakening” to płyta, którą uznałem za najlepszy album 2017 roku. I jeśli nic się nie zmieni to od pierwszej do ostatniej minuty usłyszymy go w Sali Widowiskowej wraz wyjątkowym suplementem, który pojawił się tak w Toruniu jak i Łodzi podczas dwóch dotychczasowych koncertów zespołu po wydaniu debiutanckiego albumu. Magiczna gitara Bartka Woźniaka, genialny głos Marcina Boddemana i niesamowite partie perkusyjne Kamila Kluczyńskiego to jest to co progresywne tygrysy lubią najbardziej.

proAge – Zespół najbliższy memu sercu bo pochodzący z Zagłębia proAge to piątka muzyków, który od wielu lat pojawiają się na scenach w naszym kraju. Mogą pochwalić się kilkoma wydawnictwami. Ostatnim z nich są “Odmienne Stany Świadomości”, które zostały wydane również w języku angielskim przez Lynx Music. Jak sam zespół pisze na swojej stronie: “…konsekwentnie tworzy muzykę stylistycznie trudną do jednoznacznego sklasyfikowania.” I rzeczywiście mamy tu trochę z prog-rocka, art rocka ale również i prog-metalu. W Legionowie będą mieli trudne zadanie ponieważ będą otwierać czwartą edycję festiwalu ProgRockFest.

Dokładna rozpiska koncertów przedstawia się następująco:

16 marca 2018 r.:

17:30 – otwarcie drzwi
18:00 – proAge
19:30 – ProgRockGallery czyli wernisaż wystawy prac Doroty Trojańczyk
20:00 – Yesternight
21:30 – Lizard

17 marca 2018 r.:

17:30 – otwarcie drzwi
18:00 – Metus
19:30 – The Ryszard Kramarski Project
21:00 – Galahad
22:30 – ProgRockParty w restauracji Ratusz

Bilety można nabyć w MOK przy ul. Norwida 10 w Legionowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (poniedziałek, środa, piątek) oraz 11-19 (wtorek, czwartek) a także rezerwując wcześniej telefonicznie pod numerem 22 784 44 99 wew. 25. Cena za pojedynczy dzień to 30 złotych, zaś karnet na cały festiwal to koszt w wysokości 50 złotych.

Views: 157

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.