Wojciech Ciuraj – “Iskry w Popiele”

Dziś w 100-tną rocznicę I Powstania Śląskiego ma miejsce premierę album, upamiętniający to wydarzenie stworzony przez Wojciecha Ciuraja znanego wszystkim z zespołu Walfad. Ponieważ miałem przyjemność słuchać parę razy tego albumu przed premierą dlatego też chciałem się podzielić moją opinią na jego temat.

Gdy kilka miesięcy temu ukazała się informacja o tym, że Wojtek przygotowuje album o I Powstaniu Śląskim (a nawet trylogię o wszystkich powstaniach) miałem obawy czy tak w końcu nadal jeszcze młody artysta podniesie taką bądź co bądź trudną tematykę. Z drugiej jednak strony pamiętałem, że niejednokrotnie już zostałem przez młodego wodzisławianina zaskoczony pozytywnie czy to twórczością macierzystego Walfadu czy pierwszą płytą solową. A czy „Iskry w Popiele” rzeczywiście rozgorzeją dłużej w moich uszach…

Odpowiem jak w jednym z popularnych talent show: „3x TAK”. I mówię to po jakiś około 10 przesłuchaniach. Nie ma się zupełnie do czego przyczepić a można pisać o tej płycie jedynie w samych superlatywach. Zacznę od warstwy tekstowej. Wojtek zawsze zaskakuje swoją głęboką metaforycznością. Tu tak z mojej perspektywy jest jej trochę mniej ale wszystkie teksty są w punkt (np. mój ulubiony fragment z tytułowego utworu „…w jakich piórach będzie orzeł na nas patrzył z góry.”) Świetnym posunięciem było również zaproszenie do współpracy pana Mariana Dziędziela, który swoją recytacją z odpowiednim akcentem i gwarą nadaje klimatu temu albumowi. Po jego „Zaczynomy!” sam chętnie wziąłbym udział w opowiadanym powstaniu.

Muzycznie jest również rewelacyjnie. Widać tu trochę inne podejście Wojtka do każdego dźwięku. Dość powiedzieć, że w trzech utworach zagrał sam mistrz Józef Skrzek („Iskry w Popiele”, „Budzi się Śląsk”, „Iskier Żar”) ale dla mnie cichym bohaterem tej płyty jest Jan Mitoraj i jego gitarowe solówki (szczególnie w „Iskrach w Popiele”). Jego popisy wraz z charakterystyczną gitarą Wojtka świetnie współgrają („Zaczynomy!”) i nadają odpowiedniego tempa tej płycie. Klimatyczna jest również sekcja smyczkowa w osobach Elżbiety Szczyrby (wiolonczela) oraz Pawła Rachwała (skrzypce). Szczególnie uderza w „Strajku sierpniowym ‘19”, „Sygnale Tuż, Tuż” i otwierającym „Sto lat to za mało by zapomnieć”.

Muszę się przyznać, że nie spodziewałem się aż takiej mojej euforii ale po prostu nie potrafię inaczej pisać o tej płycie. „Iskry w popiele” to pozycja obowiązkowa na półce każdego fana nie tylko twórczości Wojtka Ciuraja czy Walfadu ale muzyki w ogóle. Piękne melodie, historyczna tematyka, różnorodność i spójność to najważniejsze zalety tego koncept albumu. Ja mogę jedynie powiedzieć tak, że sto lat to za mało by zapomnieć a wręcz przeciwnie dzięki „Iskrom w Popiele” będziemy pamiętać kolejne sto, dwieście czy trzysta lat to co wydarzyło się w województwie śląskim w poprzednim wieku. I jeszcze jedno: jak to dobrze, że to nie koniec a dopiero początek… tej powstańczej trylogii, na którą będę czekał z niecierpliwością choć coś mi się wydaje, że słuchając jak spójna jest część pierwsza to reszta już jest pewnie po części stworzona choć nie wiem tego na pewno. A na razie wracam do ponownego odsłuchu i wyszukiwania kolejnych smaczków w tym pięknym. 45- minutowym wydawnictwie.

 

 1. Sto lat to za mało by zapomnieć
 2. Iskry w Popiele
 3. Budzi się Śląsk
 4. Strajk sierpniowy `19
 5. Iskier żar
 6. Sygnał tuż, tuż
 7. Zaczynomy!
 8. To już koniec Powstańcy!
 9. Czas siniaków, czas blizn
 10. To nie koniec, To początek!

 

Views: 710

2 myśli na “Wojciech Ciuraj – “Iskry w Popiele”

 1. The first time I was in Silesia I was in Katowice – a concert in Spodek.
  I couldn’t help but notice the monument nearby, I didn’t know what it was at that time but afterwards I researched it (Pomnik Powstańców Śląskich).
  It opened another door for me to the tumultuous history of Poland.
  Recently I saw posts on Facebook about this album and it intrigued me and now after having read your review I feel that I must buy it.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.